مزایای استفاده از سیستم انسداد عروق لیگاشور

سیستم منحصر بفرد انسداد عروق لیگاشور در سال 1999 میلادی توسط کمپانی(Covidien) Valleylab  اختراع گردید و توانست تغییر چشمگیری در نحوه انجام اعمال جراحی ایجاد نماید.

این سیستم توسط ابزار مصرفی این دستگاه (موسوم به هندپیس لیگاشور) دیواره های عروق را  با یک فشار مناسب گرفته و روی همدیگر قرار میدهد و به کمک انرژی الکتریکی بایپلار کنترل شده (توسط میکروکنترلرهای درون دستگاه)  باعث ذوب شدن پروتئین های موجود در دیواره عروق (نظیرکلاژن و الاستین) شده و در نتیجه قابلیت انسداد عروق قطور تا قطر 7mm را دارد و تا 3 برابر فشار سیستولیک یعنی حدود 400 میلیمتر جیوه امکان باز شدن رگهای مسدود صفر است .

در نتیجه از مزایای سیستم مذکور به موارد زیر می توان اشاره کرد :

  1. عدم نیاز به استفاده از نخ بخیه ، Clips و دیگر تکنیک های هموستاز در اعمال جراحی
  2. کاهش محسوس زمان عمل جراحی (20 الی 60 درصد) و در نتیجه کاهش زمانی بیهوشی بیمار و حضور جراح و پرسنل اطاق عمل که پارامتر اقتصادی مهمی محسوب می گردد .
  3. کاهش خونریزی بیمار حین عمل
  4. باقی نماندن مواد خارجی در داخل بدن و عدم تداخل با موارد تشخیصی نظیر CT ، MRI و غیره در آینده
  5. قابل استفاده در اعمال جراحی باز و لاپاروسکوپی در کلیه گروهها : جنرال ، زنان ، اورولوژی ، …
  6. امکانپذیر نمودن برخی اعمال جراحی به روش لاپاروسکوپی (روش لاپاروسکوپی این امکان را برای جراحان بوجود میاورد تا بدون باز نمودن بدن و تنها از طریق چند سوراخ کوچک اعمال جراحی را انجام دهند.)
  7. اعمال جراحی لاپاروسکوپی باعث کاهش زمان بستری بیماران در بیمارستان میشود
  8. کاهش امکان عفونت بیمار در اتاق عمل و در نتیجه کاهش هزینه های درمانی جانبی – در پایان لازم بذکر است که این سیستمها دارای تاییدیه های FDA و CE برای انسداد عروق تا قطر 7 میلیمتر میباشد .

    کاتالوگ PDF